Szanghaj – uroki zabytkowej starówki

Szanghaj stare miasto (1 of 1)

Kolejny dzień w Szanghaju przywitał mnie bardzo słoneczną pogodą. Był to już trzeci i przedostatni dzień w tym mieście, gdyż nazajutrz popołudniu wracałem do Pekinu. Szanghaj to miasto a raczej gigantyczna metropolia, do której z pewnością wrócę. Zachwycająca ultra nowoczesna architektura Pudongu mocno kontrastuje z tradycyjną chińską zabudową starej części miasta. Starówka Szanghaju zwana Nanshi tworzy oryginalny klimat, który przenosi nas do dawnych, historycznych czasów cesarskich Chin, w których rządziła dynastia Ming. Dojazd metrem na starówkę z ulicy Nanjing Road zajął nam około 10 minut. Pogoda była doskonała, powietrze przejrzyste co osobiście bardzo mnie cieszyło bo planowałem zostać tu do późnego wieczoru aby utrwalić na nocnych fotografiach piękno tego miejsca.

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old Town City

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old Town City

Nanshi to najstarsza i najbardziej typowo chińska część Szanghaju. Wąskie uliczki i zatłoczone targowiska czynią z tego miejsca ostoję tradycji. Stare miasto zmienia się szybko i to podobno – zdaniem większości mieszkańców – na lepsze. Mimo iż  można spotkać się  z porównaniem go do kiczowatej atrapy miasta z czasów dynastii Ming lub Qing to starówka Szanghaju stała się bogatsza, bezpieczniejsza i czystsza.

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old Town City

Miejsce swoją popularnością ściąga dużo ludzi. Wąskie uliczki są mocno zatłoczone a w zabytkowych budynkach mieści się ponad 250 sklepów, restauracji i kawiarni kuszących swoją ofertą każdego przechodnia.  Najpopularniejszym miejscem jest dawna ulica kupiecka (Miaoqian Dajie) zwana obecnie Shanghai Lao Jie. Dla prawdziwych amatorów zakupów największą atrakcją jest Cang Bao Loust to pięciopiętrowy dom towarowy oferujący niesłychany wybór towarów.

Szanghaj stare miasto

Szanghaj Fangbang Zhonglu / Shanghai Fangbang Zhonglu

Tych, których nie zachwyca wizja kawy w Starbucks mogą udać się Huxinting Chashi (dosłownie oznacza to pawilon herbaciany na środku jeziora), który usytuowany jest pośrodku niewielkiego stawu pomiędzy bazarem Yu Yuan a ścianą zabytkowego ogrodu. Budynek ten stoi w tym miejscu od ponad 400 lat ale herbaciarnią został dopiero w 1855 roku. Herbaciarnia Huxinting jest zazwyczaj pełna gości. Oświetlone szczyty dachu niczym latarnia morska zachęcają spragnionych klientów.

Herbaciarnia Huxinting

Szanghaj Herbaciarnia Huxinting / Shanghai Tee House Huxinting

Herbaciarnia Huxinting

Szanghaj Herbaciarnia Huxinting nocą / Shanghai Tee House Huxinting by night

Herbata nie jest tu może najtańsza ale z pewnością najbardziej znana. Napić się chińskiej herbaty w takim miejscu… bezcenne. Ja niestety nie skorzystałem z takiej okazji, jakoś nie miałem ochoty przeciskać się w tłumie chętnych. Dłuższą chwilę w tym miejscu postanowiłem poświęcić na moje obserwacje i fotografowanie otoczenia. Wśród hałasów, gwaru i dźwięków tego miejsca usłyszałem w pewnym momencie polską mowę. Tak właśnie – spotkałem kilkoosobową grupę polskich turystów. Z przyjemnością porozmawiałem z rodakami na temat wrażeń z podróży po tym bardzo interesującym kraju.

Fangbang Zhonglu

Szanghaj Fangbang Zhonglu / Shanghai Fangbang Zhonglu

Powoli nadchodził wieczór a na budynkach kolorowe światła zaczęły podkreślać ich kształty. Zrobiło się jeszcze ładniej a można wręcz powiedzieć że bajkowo, cudnie czy nawet fantastycznie. Dla mnie było to fotograficzne eldorado :). Orientalny plener nasycony wielobarwną scenerią, ciekawymi ludźmi oraz interesującymi zachowaniami.

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old town city

Kilka razy podszedł do mnie ubrany w garnitur elegancki Chińczyk mówiący po angielsku z propozycją odwiedzenia pobliskiej herbaciarni, w której oprócz degustacji można było kupić ekskluzywne herbaty. Znałem intencje eleganckiego pana i nie dałem się namówić. Słyszałem, że można wydać w takim miejscu nawet kilkaset dolarów… hmm przecież 350 dolarów to mój cały budżet na podróż po Chinach.

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old town city

Wiele godzin wędrowałem po starym mieście Szanghaju. Świadomość, że jutro muszę już opuszczać to miejsce wprawiała mnie w przedwczesną tęsknotę. Szanghaj zrobił na mnie ogromne wrażenie. Prawdziwa perła wschodu, która dokładnie odzwierciedla potęgę Chin. Potęgę gospodarczą, kulturową, technologiczną oraz obyczajową. Wszystko to mogłem poczuć właśnie w tym mieście.

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old town city

Szanghaj starówka

Szanghaj Starówka / Shanghai – Old town city

Starówka zwana Nanshi to ciekawe, interesujące miejsce i myślę że obowiązkowe dla każdego kto odwiedza Szanghaj. Minusem jest jednak kumulacja komercji, która widoczna jest tu na każdym kroku. Według mnie powinna być zachowana inna proporcja miedzy zabytkiem a wszechobecnym handlem. No ale przecież to są Chiny :).

Szanghaj starówka

Szanghaj Stare Miasto / Shanghai – Old town city

Opuszczając późnym wieczorem stare miasto miałem możliwość zobaczyć jak Chińczycy bawią się o tej porze na ulicach. Cała masa rowerowych zestawów karaoke przy których kłębili się ludzie czekający na swoją kolejkę, żeby zaśpiewać ulubioną piosenkę. Wyglądało to zabawnie ale dla mnie to była prawdziwa bomba. Bardzo przypadły mi go gustu wszelakie uliczne zabawy Chińczyków. Poniżej można posłuchać uliczne karaoke w wykonaniu chińskich przechodniów. Kliknij na obrazki poniżej .

                            Karaoke 1        Karaoke 2

Idąc kawałek dalej usłyszałem dość głośną muzykę, która swoją melodią przypominała mi arabskie klimaty. Kiedy podszedłem zobaczyłem całkiem sporą grupę (30-40 osób) tańczącą dziwny taniec który wyglądał mi na ludowy. Kobiety i panowie osobno tańczyli. Chwilę nawet nie trwało jak zostałem wciągnięty w sam środek kółka przez jakiegoś gościa :). Zresztą co tu dużo mówić zobaczcie sobie na poniższym filmie. Jakość mogłaby być trochę lepsza ale niestety… było kompletnie ciemno.

 

 

I w tak sympatyczny sposób zakończyła się moja wizyta na starówce Szanghaju. Poszliśmy w stronę Nanjing Road żeby ostatni raz zasmakować ulicznych smakołyków, które dostępne są wyłącznie wieczorami. Było ciepło i przyjemnie co zaskutkowało kilka godzinną ucztą. Były rozmowy, ulubiona ziołówka i niezmiennie miła atmosfera.

Poniżej linki do galerii zdjęć z Szanghaju

Szanghaj starówka

Szanghaj starówka

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , , , , .