Świątynia Lamy – pokój i harmonia buddyzmu

Lama Temple blog

Po sobotnim obfitym i aktywnym wieczorze niedzielny poranek wydawał się trwać dość krótko. Tak właśnie, pospaliśmy trochę dłużej i dopiero około 13 godziny wyszliśmy z hotelu. Jutro wyjeżdżaliśmy już do prowincji Henan i nasz plan na niedzielę był raczej luźny. Chcieliśmy odwiedzić najpiękniejsze w Pekinie miejsce kultu buddyzmu tybetańskiego czyli Świątynia Lamy zwana również Świątynią Harmonii i Pokoju (Yonghegong 雍和宫 – Yonghe Lamasery / Lama Temple). Do świątyni mieliśmy zaledwie kilka przystanków metrem, także bardzo szybko dotarliśmy na miejsce. Po okolicy widać było, że miejsce to jest ważnym punktem dla wszystkich odwiedzających Pekin. Zatłoczone ulice, grupy wycieczkowe w charakterystycznych jednakowych czapkach z daszkiem, autokary oraz sklepy z pamiątkami.

Lama Temple - Beijing

Pekin – Świątynia Lamy – wejście / Beijing – Lama Temple – entrance

Kasy biletowe oraz bramki wejściowe jak to w Chinach były w nowoczesnym stylu. Bilet wstępu kosztował 25 CNY. Razem z biletem otrzymałem malutką płytę CD z nagranym filmem o świątyni, niestety w języku chińskim. Po wejściu na teren świątyni w specjalnym okienku można było bezpłatnie odebrać całe pudełko kadzidełek, które wyznawcy palili w różnych miejscach.

Lama Temple - Beijing

Pekin – Świątynia Lamy – Pawilon Niebiańskich Królów / Beijing – Lama Temple

Świątynia Lamy nazywana jest w języku chińskim Yonghegong znaczy dosłownie „Pałac Pokoju i Harmonii”  雍和宫. Zbudowana w 1694 roku jest jednym z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Składa się z pięciu hal, poprzedzonych dziedzińcami. Są to kolejno: Pawilon Niebiańskich Królów, Pawilon Harmonii i Pokoju, Pawilon Nieskończonych Łask, Pawilon Koła Dharmy oraz Pawilon Wiecznej Szczęśliwości.

Lama Temple - Beijing

Pekin – Świątynia Lamy – Pawilon Nieskończonych Łask / Beijing Yonghe Temple

W tej ostatniej znajduje się posąg Buddy Maitreji o wysokości 18 metrów, wyrzeźbiony z jednego pnia sandałowca o łącznej długości 26 m (część 8m wkopana jest w ziemię). Niestety w świątyni nie można fotografować wnętrz. W przypadku wielkiego Buddy szanując to miejsce powstrzymałem się od fotografowania. Na zewnątrz między poszczególnymi budynkami wierni paląc kadzidełka składali swoje modlitwy do Buddy.

Lama Temple - Beijing

Chiny – Pekin – Świątynia Lamy / China – Beijing Lama Temple

Lama Temple - Beijing

Chiny – Pekin – Świątynia Lamy / China – Beijing Lama Temple

Buddyzm tybetański zwany również Lamaizmem (od nazw duchownych – lamów) pochodzi z rozwoju buddyzmu na obszarach, gdzie obecnie znajdują się graniczące z Chinami: Nepal, Indie, Pakistan, Afganistan. Sensem buddyzmu jest uświadomienie sobie, że ziemskie życie jest nierozerwalnie związane z cierpieniem. Istnieje jednak droga, która prowadzi do uwolnienia się z tego cierpienia i osiągnięcia stanu absolutnego wyzwolenia zwanego nirwaną.

W całej świątyni unosił się charakterystyczny zapach kadzidełek, który w połączeniu ze skupieniem i powagą modlących czynił to miejsce wzniosłe i pełne harmonii. Nie znam się na buddyjskich praktykach i obyczajach i starałem się zachować powagę tego miejsca. Raz jednak młoda kobieta zwróciła mi uwagę, gdy rzuciłem drobne monety w miejscu gdzie było ich pełno, naśladując oczywiście innych. Nie wiem czy coś złego zrobiłem… niestety mówiła po chińsku.

Lama Temple - Beijing

Pekin – Świątynia Lamy – Pawilon Wiecznej Szczęśliwości / Beijing – Lama Temple

Na samym końcu świątyni wyrastał największy budynek zwany Pawilonem Wiecznej Szczęśliwości. W nim znajdował się największy Budda. Z powodu tego posągu Świątynia Lamy została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.  Pawilon nad posągiem został wzniesiony dopiero po jego ustawieniu. Miejsce z pewnością warte odwiedzenia mające niepowtarzalny klimat i mimo, że znajduje się w Pekinie wyraźnie odczuwa się w nim tybetańskiego ducha…

Lama Temple - Beijing

Chiny – Pekin – Świątynia Lamy / China – Beijing Lama Temple

W świątyni spędziliśmy około 2 godzin. Nazajutrz z rana opuszczaliśmy już Pekin i pociągiem udawaliśmy się do Zhengzhou, stolicy prowincji Henan. Bilety na pociąg kupowałem prawie dwa miesiące przed podróżą. Całą procedurą zakupu zajął się, mieszkający w Chinach od kilku lat, nasz rodak nauczający Chińczyków angielskiego. Przy okazji duże podziękowanie dla Petera !! 🙂 Polecam jego stronę www.info-chiny.pl gdzie znajdziecie chyba wszystko od tym kraju. Naszym zadaniem było tylko odebrać bilety na dowolnym dworcu kolejowym. Niedziela to był ostatni dzwonek, żeby to uczynić. Tak też zrobiliśmy. Dotarliśmy na dworzec gdzie przed wejściem kotłowało się tysiące ludzi.

Pekin dworzec kolejowy

Pekin – Dworzec Kolejowy / Beijing – Railway Station

Dworce kolejowe w Chinach ze względu na tłumy podróżnych to gigantyczne budynki. Otoczenie mocno chronione przez wojsko i policję. Kocioł był straszny, nam jednak udało się bez problemu odebrać bilety. Żeby to zrobić potrzebne były nasze paszporty, gdyż bilet wystawiany jest imiennie i na rezerwacji występuje jego numer.

Chinski bilet kolejowy

Chiński bilet na pociąg / Chinese train ticket

Widząc tłumy ludzi i procedury jakie w tym miejscu obowiązują wiedziałem, że rano warto przybyć w to miejsce odpowiednio wcześnie…

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , , , , , .