Zhengzhou – odmienność miasta na prowincji

Zhengzhou blog (1 of 1)

W poniedziałek wcześnie rano opuściliśmy hotel udając się na dworzec kolejowy Pekin Zachód. Stamtąd o godzinie 10.00 odjeżdżał nasz pociąg do Zhenhgzhou. Chińskie dworce kolejowe to ogromne budynki. Żeby wejść do środka trzeba okazać swój bilet oraz paszport, no i oczywiście przejść kontrolę bagażu. Każdy peron ma swoją indywidualną poczekalnie i tam pasażerowie oczekują na swój pociąg. Około 10 minut przed odjazdem pociągu otwierają się bramki (podobnie jak na lotnisku) i podróżni skanując kolejny raz swój bilet wchodzą na peron wsiadając od razu do pociągu. Wszystko przebiega dość sprawnie. Charakterystyczny jest tu pośpiech Chińczyków, którzy nie wiadomo czemu biegną pchając się jeden przed drugim. Dziwne to było i śmieszne, dla mnie niezrozumiałe, gdyż każdy miał przecież swoją wyznaczoną miejscówkę. Pociąg ruszył punktualnie o 10 godzinie. Mieliśmy do pokonania odległość 700km a podróż miała trwać zaledwie 2,5 godziny.

Prędkość jazdy to ponad 300 km/h a po drodze mieliśmy zaledwie jeden przystanek. Podróż przebiegała bardzo komfortowo. Wagony dobrze wyciszone, klimatyzowane z obsługą stewardes. W każdym miejscu było czysto i jednym słowem można powiedzieć, że było światowo. Ciekawe były również obserwacje zachowań miejscowych podróżnych. W każdym wagonie było miejsce w którym znajdował się kranik z gorącą wodą. Pierwszą rzeczą, którą Chińczyk robił po znalezieniu swojego miejsca w wagonie to było zalanie wrzątkiem swojego kubka, z którym mam wrażenie nigdy się nie rozstaje. Dla jednych była to herbata dla innych zupa z proszku. Po kilku minutach w wagonie można było poczuć wszelakie zapachy charakterystyczne dla chińskiej kuchni. Do Zhengzhou dojechaliśmy punktualnie o 12.30. Przywitał nas nowoczesny i oczywiście ogromny dworzec wschodni.

Zhengzhou dworzec (1 of 1)

Dworzec kolejowy Zhengzhou / Zhengzhou Railway Station

Do centrum miasta dotarliśmy taksówką. Kosztowała około 30 CNY czyli jakieś 18 zł. Miasto było mocno zakorkowane i jechaliśmy prawie godzinę. Taksówka miała w bagażniku wielka butlę na gaz i nasze bagaże trzymaliśmy niestety na kolanach. Kierowała kobieta, która zupełnie nie wiedziała gdzie chcemy dojechać. Załapała dopiero gdy pokazaliśmy jej miejsce korzystając z nawigacji w telefonie. Duża cześć miasta wyglądała na nowo wybudowaną. Wysokie i nowoczesne budynki, szeroki nowe drogi. Gdy jednak zbliżaliśmy się coraz bardziej do centrum zaczynało to wyglądać zupełnie inaczej.

Zhengzhou centrum (1 of 1)

Zhengzhou centrum / Zhengzhou city center

Zhengzhou centrum (1 of 1)-2

Zhengzhou centrum / Zhengzhou city center

Chaos architektury i mocno wyeksplatowane budynki, podziurawione ulice, tłumy ludzi oraz całe mnóstwo dźwięków tętniącego życiem miasta taki był mój pierwszy obraz Zhengzhou. Było bardzo gorąco i wszędzie unosiły się różnorodne, wymieszane ze sobą zapachy. Od spalin samochodów po kuchenne wywiewy i butwiejące śmieci. Był to obraz zgoła odmienny od Pekinu. W dużej mierze to wszystko przypominało mi starą cześć Bangkoku. Zwykłe przejście na drugą stronę ulicy nie było sprawą banalną. Mogłoby się wydawać, że nie obowiązują tu żadne przepisy ruchu drogowego. Poniższy film pokazuje uliczny chaos komunikacyjny.

Zhengzhou  (1 of 23)

Zhengzhou centrum / Zhengzhou city center

Zatrzymaliśmy się w hotelu w ścisłym centrum miasta. Z okien pokoju dolatywały dość wyraźnie dźwięki głośnego śródmieścia Zhengzhou. Wizyta w tym mieście to przystanek w podróży do klasztoru Shaolin. Mając w pamięci świeże wspomnienia z Pekinu, klimat Zhengzhou był wyraźnie inny. Nie chodzi już o same miasto ale o ludzi i ich zachowania. W tym mieście czuliśmy się jak kosmici. Kiedy wyszliśmy w miasto większość ludzi spoglądała na nas z ogromnym zdziwieniem. Często z ukrycia robili nam zdjęcia i kręcili filmy a bardziej odważni podchodzili i wspólnie z nami robili selfie. Ciekawe doświadczenie być w centrum zainteresowania Chińczyków. Faktem jest to, że przez cały pobyt w tym mieście czyli dwa dni nie spotkaliśmy żadnego obcokrajowca.

Zhengzhou  (23 of 23)

Zhengzhou centrum / Zhengzhou city center

Zhengzhou  (1 of 1)

Zhengzhou centrum / Zhengzhou Erqi Strike Monument Tower

Zhengzhou, stolica prowincji Henan liczy sobie blisko 9 milionów ludzi. Jest położone w środkowej części Chin. W pobliżu tego miasta znajduje się świątynia Shaolin, która jest kolebką chińskiej sztuki walki. Zhengzhou jest ważnym węzłem komunikacyjnym, zwłaszcza dla kolei. Centrum miasta jest w procesie przebudowy. Większość budynków jest remontowanych lub wyburzanych.

Do późnego wieczora przemierzałem ulice miasta. Mnóstwo sklepów, z których wylatywała głośna muzyka oraz okrzyki sprzedawców zachęcających do skorzystania z promocji. W połączeniu z hałasem ulicy wszystko to dawało taki wyjątkowy industrialny szum. Dobrze zapamiętałem te dźwięki. Wieczorem na ulicach pokazało się pełno wózków z wszelaką ofertą chińskiej gastronomii. Skorzystałem z ich oferty konsumując na ławeczce swoją kolacyjkę.

Zhengzhou  (21 of 23)

Zhengzhou centrum / Zhengzhou city center

Było już ciemno i późno, ulice w centrum Zhengzhou wciąż były zatłoczone, wciąż były głośne. Na głównej ulicy handlowej, siedząc na ławce obserwowaliśmy to wszystko europejskim okiem. Pomyślałem, że ten cały otaczający nas chaos jest widoczny tylko przez nas. Dla chińczyków to w końcu codzienność i nic zgoła odmiennego. To co dla nas jest chaosem dla nich jest uporządkowanym ładem 🙂 Długo jeszcze dyskutowaliśmy na tej ławce smakując pyszną chińską ziołówkę…

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , , , .