Shaolin – spełnienie marzeń z dzieciństwa

Shaolin fb (1 of 1)Wczorajsze długie, wieczorne dyskusje na ulicach Zhengzhou nie przeszkodziły nam we wczesnej wtorkowej pobudce. Już o godzinie 7.30 byliśmy na dworcu oczekując autobusu, który miał nas zawieść bezpośrednio do Dengfeng. Naszym celem na ten dzień był bowiem słynny Klasztor Shaolin ( 少林寺). Autobus jeżdżący na linii turystycznej miał zawieść nas pod sam klasztor i nie było zagrożenia, że spotka nas jakaś dziwna niespodzianka. Bilet kosztował 28 CNY czyli około 16zł. Autobusy wyjeżdżały z głównego dworca co 30 minut. Wyruszyliśmy punktualnie o 8 godzinie. Po blisko 2 godzinach jazdy dotarliśmy na główny parking przed wejściem do parku, w którym znajdował się słynny Klasztor Shaolin.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (38 of 39)

Komplek Klasztoru – wejście do parku / Shaolin Temple – entrance to the park

Dla mnie wizyta w tym miejscu miała wymiar emocjonalny, ze względu na młodzieńczą fascynację filmem „Klasztor Shaolin”, który zawojował polskie kina na przełomie  70/80 lat. Do dziś pamiętam dokładnie cały film bo oglądałem go kilkadziesiąt razy 🙂 Jako dziesięcioletni chłopak marzyłem o tym miejscu, marzyłem żeby tu się znaleść. Po 35 latach dotarłem do niego, dotarłem do mojej młodzieńczej legendy i już jako dojrzały facet mam możliwość spełnić swoje marzenie !!! No to szybkim tempem zmierzałem w stronę wejścia…

Bilet Shaolin

Shaolin – bilet wstępu / ticket

Tym razem przy kasach biletowych nie było wielkich tłumów i po kilku minutach mieliśmy już zakupione wejściówki. Bilet kosztował 100 CNY (60 zł). Klasztor Shaolin położony jest w terenie górzystym. Najwyższym okolicznym wzniesieniem, znajdującym się mniej więcej w linii prostej pomiędzy klasztorem a miasteczkiem Dengfeng, jest Shaoshi ( 少室山) 1512m. Od nazwy tej góry pochodzi też nazwa klasztoru Shaolin Si (少林寺) – dosłownie oznacza „świątynię w lasach Shaoshi”.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (36 of 39)

Shaolin – główna aleja prowadząca przez cały teren kompleksu.

Zaraz po wejściu na teren kompleksu widoczne były grupy młodych adeptów sztuk walki ćwiczących zróżnicowane style. Jedni wyłącznie rękami, inni używali mieczy i włóczni. Było to bardzo interesujące i takie naturalne, szczególnie w kontekście opinii – jakie wyczytałem – o dużej komercyjności tego miejsca. Dosyć dużo czasu poświęciłem na oglądanie i fotografowanie „młodzieżówki” Shaolinu. Muszę powiedzieć, że mi osobiście bardzo się to podobało. Kilka zdjęć poniżej (w galerii jest ich dużo więcej zatem polecam zajrzeć tu ). Zobaczcie również krótki film.

Shaolin Kung Fu (3 of 41)

Shaolin – młodzi adepci sztuk walki / Shaolin – young adeps

Shaolin Kung Fu (6 of 41)

Shaolin – trening adeptów sztuk walki / Shaolin – training young adeps

Idąc dalej główną aleją spacerową dochodzimy do miejsca, w którym odbywają się pokazy sztuki walki wykonywane przez mnichów z Shaolin. O godzinie 11 miał się zacząć jeden z pokazów. Miałem zatem jeszcze około 20 minut, żeby zająć dobre miejsce i przygotować foto sprzęt. Grupa zawodowców powoli rozgrzewała się wykonując przedziwne skoki i akrobacje. Punktualnie o 11 zaczął się pokaz. Delikatna oprawa dźwiękowa towarzyszyła prezentacji różnego rodzaju stylów. Od walki rękami lub przy użyciu miecza, włóczni i innych broni do stylu „pijanego”. Było również łamanie stalowego pręta na głowie oraz rzut igłą która przechodzi przez szybkę z pleksi i przebija balonik. Fajne to było… ale trąciło jednak komercją. Z drugiej strony to co może oczekiwać odwiedzający to miejsce turysta ? No właśnie takiego pokazu ! Przecież to nie była żadna ściema (tak jak to bywało na filmach) mistrzowie Kung Fu naprawdę pokazali niespotykaną sprawność i umiejętności bez żadnych trików. Zobaczcie jak to wyglądało na krótkim filmiku.

Shaolin Kung Fu (23 of 41)

Klasztor Shaolin – Pokaz sztuk walki mnichów / Shaolin Monastery – Kung Fu Monks show

Shaolin Kung Fu (24 of 41)

Klasztor Shaolin – Pokaz sztuk walki mnichów / Shaolin Monastery – Kung Fu Monks show

Shaolin Kung Fu (36 of 41)

Klasztor Shaolin – Pokaz sztuk walki mnichów / Shaolin Monastery – Kung Fu Monks show

Po zakończeniu pokazu podążyłem dalej w stronę klasztoru. Myślę, że jakieś 600m miałem jeszcze do przejścia. W końcu ujrzałem wejście do klasztoru, dobrze pamiętałem je z filmu. Pomyślałem sobie – kurcze dotarłem do miejsca, którym byłem jako młody chłopak mocno zafascynowany – jakie to zajebiste uczucie. Przed oczami latały mi – trochę już zamglone – obrazy z kultowego filmu.  Wszedłem do środka, nawet nie było dużego tłoku. Cisza, powaga, zapach kadzideł… od razu można było poczuć atmosferę buddyjskiej świątyni.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (3 of 39)

Klasztor Shaolin – górskie wrota / Shaolin Temple

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (7 of 39)

Klasztor  – droga do Domu Niebiańskich Królów

Wejście do klasztoru znajduje się od południowej strony, poprzez budynek nazywany Górskimi Wrotami. Prowadzi z niego usytuowana centralnie droga do Domu Niebiańskich Królów. Dopiero po przejściu Domu Niebiańskich Królów można wejść na teren kompleksu. Droga z Górskich Wrót do Domu Niebiańskich Królów jest ograniczona od wschodu i zachodu murem tworzonym przez zabudowę sąsiadujących z nią Domów Chuipu i Obłoków Kochającej Życzliwości.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (20 of 39)

Klasztor Shaolin / Shaolin Temple

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (15 of 39)

Wierni paląc kadzidełka składają modlitwy do Buddy

W klasztorze wyczuwalna jest jego długowieczność. Wybudowana w 495 roku świątynia ta liczy sobie już 1520 lat. We współczesnych czasach klasztor był dwukrotnie niszczony, w pierwszej i drugiej połowie XX wieku. Najpierw w roku 1928 został prawie doszczętnie spalony przez oddziały zbuntowanego dowódcy wojskowego Shi Yousana. Później ponownie został zniszczony przez czerwonogwardzistów Mao Zedonga w trakcie rewolucji kulturowej. W klasztorze przebywają prawdziwi mnisi, zajęci sprawami religijnymi, jednakże turyści nie mają do nich żadnego dostępu. Współcześnie klasztor i jego legenda są istotną siłą dla lokalnej gospodarki. Co roku klasztor odwiedza ponad milion turystów, z których wielu jest zainteresowanych pobieraniem nauk chińskich sztuk walki. Tymczasem prowincja Henan jest jedną z najbiedniejszych prowincji w Chinach.

Shaolin Temple (1 of 1)

Klasztor Shaolin- Świątynia Mahavira / Shaolin Temple

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (5 of 39)

Ćwicząc Kung-Fu mnisi uderzając w drzewo żłobili palcami wgłębienia.

Mówiąc, że klasztor jest komercyjnym miejscem nastawionym na turystów i zarabianie pieniędzy musimy pamiętać, że w przeciwnym przypadku nie byłoby możliwości jego zobaczenia dla normalnego człowieka. Ruch turystyczny i cała masa uczniów przybywających po nauki sztuk walki, stały się ważnym źródłem utrzymania w okręgu Dengfeng. W okolicach klasztoru istnieje ogromna liczba prywatnych szkół sztuk walki, tworzących swoisty lokalny przemysł Kung Fu. Wiele szkół ma swoje internaty, przyjmuje już 6-latków i prowadzi codzienny, wielogodzinny i kompleksowy trening sztuk walki, uzupełniony nauczaniem czytania, pisania, literatury i matematyki. Absolwenci takich szkół znajdują następnie zatrudnienie przede wszystkim jako instruktorzy sztuk walki, żołnierze jednostek specjalnych, najemni ochroniarze, sportowcy  bądź pracownicy przemysłu filmowego.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (29 of 39)

Klasztor Shaolin – Las Pagód / Shaolin Temple – Pagoda Forest

W sąsiedztwie klasztoru znajduje się Las Pagód czyli zespół ponad 250 ceglanych i kamiennych pagód. Zbudowane zostały od 791 do 1803 roku. Jest to miejsce pochówku dla mnichów, którzy byli zasłużeni dla klasztoru lub pełnili w nim ważne funkcje. Miejsce to podkreśla dawne dzieje Shaolin i wzbudza szacunek dla jego długowieczności. Spacer w obie strony zajął mi około 40 min. Wejście jest w ramach jednego biletu, który kupiłem przy wejściu do całego kompleksu.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (32 of 39)

W najbliższej okolicy klasztoru – Las Pagód /Pagoda Forest

Spacerując, oglądając, robiąc zdjęcia klasztoru i całej okolicy zastanawiałem się czy jeszcze wrócę do tego miejsca. Hmm… czy jest ono warte ponownych odwiedzin ? Wtedy tam, w tym miejscu nie znałem odpowiedzi i tak naprawdę do dzisiejszego dnia jej nie znam. Wiem jednak, że z dzisiejszej perspektywy, kiedy siedzę już w domu i piszę ten teks zupełnie inaczej patrzę na to miejsce. Mimo tej całej komercyjnej otoczki, współczesnego podejścia Klasztor Shaolin wciąż jest dla mnie kultowym miejscem w Chinach. Gdy będę ponownie w państwie środka i prowincji Henan postaram się tu wrócić. Jaki będzie ten  klasztor za 100 lat ? Nie wiem… ale wiem jedno, że będzie miał wtedy 1620 lat i to jest najważniejsze.

Klasztor Shaolin - Shaolin Temple (35 of 39)

Pomnik przed wejściem do kompleksu Klasztoru

Powoli kończę zwiedzanie i kieruję się w stronę wyjścia. Do pokonania około 1 km. Na parkingu przy samym wyjściu czekały autobusy jadące do Zhengzhou. Spędziłem tu około 6 godzin i myślę, że to czas wystarczający, żeby zobaczyć to miejsce.  Odjeżdżałem bardzo zadowolony spełniając swoje młodzieńcze marzenia, z dobrym materiałem w aparacie no i nowymi wspomnieniami w głowie. Przyznam się, że przy planowaniu podróży do Chin Klasztor Shaolin był dla mnie kluczowym miejscem do odwiedzenia ale chyba już wszyscy wiecie dlaczego… 🙂

Shaolin Temple (1 of 1)-2

Turystyczne autobusy jadące do Zgengzhou

Po dwóch godzinach jazdy autobusem wróciliśmy do Zhengzhou. Następnego dnia czyli w środę a o 8.55 wyjeżdżaliśmy pociągiem do Szanghaju. Do pokonania było blisko 1000 km i całe szczęście, że chińskie pociągi jadą 300km/h gdyż miałem ogromną ochotę znaleźć się już na Bundzie i spoglądać na iluminacje Pudongu !!! a to już będzie w kolejnej części.

shaolin

Poniżej linki do moich galerii zdjęć. Zamieszczam również link do filmu z 1982r Klasztor Shaolin kliknij tu

 

shaolin

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .