Pudong – ikona gospodarczego giganta

Shanghai Pudong (1 of 1)-2

Po wczorajszej nocnej eskapadzie kulinarno-rozrywkowej ranek przywitał mnie około 10 godziny. Plan na dzisiejszy dzień był bardzo konkretny. Chciałem odwiedzić biznesową dzielnicę Szanghaju gdzie jeden obok drugiego wyrastają sięgające nieba nowoczesne drapacze chmur. Poprzedniego wieczoru miałem ogromną przyjemność oglądać i fotografować panoramę tego miejsca. Pudong ( 浦东)  tak nazywa się ta dzielnica i znajduje się  we wschodniej części Szanghaju na brzegu rzeki Huangpu. Dzielnica ta posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Posiada również międzynarodowe lotnisko, które połączone jest z miastem super szybką koleją magnetyczną zwaną Maglev rozwijającą prędkość 431 km/h.

Shanghai Pudong panorama (1 of 1)

Szanghaj dzielnica Pudong / Shanghai Pudong

Pudong to ikona nowego Szanghaju, która powstała w zaledwie dwadzieścia kilka lat. Spotkałem się z określeniem, że dzielnica jest odzwierciedleniem wszystkich aspiracji współczesnych Chin. Najwyższym budynkiem a zarazem drugim co do wysokości na świecie jest Shanghai Tower. Budynek liczący 128 kondygnacji mierzy 632m. Futurystyczny Pudong jest miejscem zadziwiającym i pokazuje jaką niesamowitą transformację przeszły w ostatnim okresie Chiny. Połyskujące drapacze chmur z automatu przywodzą na myśl nowojorski Manhattan.

Shanghai Tower

Szanghaj Tower / Shanghai Tower

Shanghai Pudong

Szanghaj Pudong / Shanghai Pudong

Do królestwa szklanych wieżowców dojechałem metrem w zaledwie kilka minut. Pudong jest miejscem perfekcyjnie zagospodarowanym. Szerokie ulice, chodniki przeplatane są całym mnóstwem zieleni, różnego rodzaju skwerów oraz mniejszych i większych parków. Według mnie miejsce, które powstało o „zera” zostało doskonale rozplanowane urbanistycznie. Znacząco odbiega od standardowej zabudowy chińskich miast które widziałem. Mogę powiedzieć, że czułem się tu jak w europejskiej aglomeracji. Mimo dużego skupiska wysokich budynków było dużo wolnej przestrzeni.

Shanghai Pudong

Szanghaj Pudong / Shanghai Pudong

Shanghai Pudong

Szanghaj Pudong / Shanghai Pudong

Niektóre budynki są dostępne dla turystów i można dostać się na najwyższe piętra aby podziwiać wyjątkową panoramę całego Szanghaju. Oczywiście wszędzie były tłumy chińczyków co powodowało duże kolejki. Ja postanowiłem odwiedzić wieżę telewizyjną, głównie ze względu na szklaną podłogę górnego tarasu. Powiem, że robi to wrażenie kiedy człowiek stanie na szybie znajdującej się na wysokości 259m nad ziemią. Nogi robią się jak z waty… ale po chwili można opanować strach. (zdjęcie poniżej)

 Oriental Pearl Radio & TV Tower

Wieża Telewizyjna Perła Orientu / Oriental Pearl Radio & TV Tower

Oriental Pearl Radio & TV Tower

Wieża Telewizyjna Perła Orientu / Oriental Pearl Radio & TV Tower

W podziemiach wieży telewizyjnej znajduje się Muzeum Historii Szanghaju. Kupując bilet za 160 CNY mamy wejściówkę na wieżę oraz do muzeum. Muzeum warto zobaczyć. Jest tam mnóstwo instalacji multimedialnych nawiązujących do historii Szanghaju i nie tylko.

Muzeum historii Szanghaju

Muzeum Historii Szanghaju / Shanghai Municipal History Museum

Wybierając się w podróż do Chin zastanawiałem się nad tym jaki obraz tego kraju utrwali się w mojej pamięci. Dziś mogę się przyznać, że ten kraj mocno mnie zaskoczył nie ze względu na różnice kulturowe, system polityczny i obyczaje w nim panujące ale głównie na potężną gospodarkę,  zaawansowane technologie oraz idący za tym potencjał. Zobaczyłem wiele rozwiązań inżynierskich niespotykanych w Europie. Chiny to kraj, który osiągnęły szczyt ekonomiczny. Trudno przeceniać skutki przemian tego giganta gospodarczego. Świat coraz bardziej uzależnia się od dynamiki rozwoju Chin. Odwraca się sytuacja w zakresie technologi i teraz chińskie pomysły realizuje się na całym świecie. Oczywiście jest również druga strona medalu ale to jest już temat na inne rozważania.

Shanghai Pudong

Szanghaj Pudong / Shanghai Pudong

Pudong to miejsce, które uwypukla sukces gospodarczy Chin choć doskonale wiem, że takich miejsc jest więcej w tym kraju. Myślę, że określenie – ikona gospodarczego giganta – będzie właściwe. Wtedy, w tym dniu spędzonym wśród podniebnych wieżowców, moje przemyślenia i dyskusje wzbudziły u mnie duży szacunek do tego kraju. Oczywiście mam tu na uwadze gospodarczy sukces Chin, pamiętając również że każdy kij ma dwa końce.

Szanghaj Pudong

Szanghaj Pudong / Shanghai Pudong

Bardzo szybko minął drugi dzień w Szanghaju. Zmęczony ale zadowolony wróciłem w okolicę Nanjing Road gdyż pora była adekwatna żeby w bocznych uliczkach doznać kolejnego kulinarnego zachwytu. Potem wspólnie z towarzyszami podróży Marcinem i Łukaszem posumowaliśmy kończący się dzień czerpiąc inspiracje z naszej ulubionej chińskiej nalewki ziołowej.

 

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , , , , .