Bangkok – Miasto dwóch światów

Bangkok blog (1 of 1)-3

Bangkok to miasto kontrastów. Można tu spotkać dwa skrajne światy. Od nowoczesnego i ekskluzywnego w którym wylewa się przepych do największej, skrajnej biedy. Od dzielnic wypełnionych współczesną architekturą, szklanymi drapaczami chmur i markowymi sklepami po dzielnice brudne, śmierdzące i przepełnione ludźmi mieszkającymi na ulicach gdzie szczur na nikim nie robi wrażenia. Dla mnie osobiście większe wrażenie zrobił drugi świat. Ten biedny, tradycyjny i zarazem niepowtarzalny gdzie życie toczy się na ulicach, gdzie możesz zjeść i kupić praktycznie wszystko, gdzie wszędzie unosi się zapach tajskiego jedzenia. Kiedy po wylądowaniu pierwszy raz wyszedłem na ulicę poczułem mocną adrenalinę 🙂 Upał, wilgotność i specyficzny zapach wspólnie tworzyły swoisty zaduch. Ciężko się przez to oddychało, ale szybko przyzwyczaiłem się do tego. Zamieszkaliśmy w dzielnicy Banglamphu, której centrum jest słynna ulica Khao San Road. Mnóstwo turystów, knajpek i ulicznych barów z tajskim jedzeniem oraz straganów gdzie można kupić różnego rodzaju „wynalazki” czytaj pamiątki 🙂 Nasz hotelik był jakieś 200 m od Khao San Road zatem każdego wieczoru można nas tam było spotkać.

Tajlandia - Bangkok - City of life-57a-1-2Pyszne pad thai z krewetkami (zobacz film) przygotowane na ulicy i do tego zimny Chang mocno podkreślały klimat tej dzielnicy. Ehh… czułem że jestem w Tajlandii 🙂 W dodatku wszystko dostępne w bardzo niskich cenach rzędu 20-50 batów czyli jakieś 2-5 zł. Khao San Road to najsłynniejsza na świecie backpackerska ulica. Tu właśnie często rozpoczynają się podróże po Tajlandii i całej Azji. Khao San jak i cała dzielnica Banglamphu jest dość głośna, szczególnie w nocy ale dla mnie nie stanowiło to żadnego problemu a wręcz przeciwnie 🙂 . Po trzech dniach spędzonych w Bangkoku zaczął mnie prześladować specyficzny zapach. Zapach który prawdopodobnie już zawsze będzie przypominał mi to miasto. Był to jakby zapach ulicznych kuchni wymieszany z wilgotnym powietrzem z odrobiną lekkiego smrodu. Taki jest urok Bangkoku. Myślę że w żadnym przypadku nie będzie stanowić to przeszkody aby powrócić jeszcze – nie jeden raz – to tego niesamowitego miasta.

Tajlandia - Bangkok - Khao San Road 1-1

Khao San Road w tłumaczeniu „Khao San” oznacza „zmielony ryż”. Nazwa nawiązuje do dawnych dziejów tej ulicy, na której znajdowało się przede wszystkim targowisko dla handlu ryżem. Dziś to prawdziwe serce Bangkoku dla przybywających backpackerów. Na ulicy oraz jej najbliższej okolicy można znaleźć wiele tanich hosteli i mniejszych hotelików. W nocy ulica zamienia się w kolorowy potok różnego rodzaju rozrywki. Całe mnóstwo klubów w których gra muzyka na żywo. W każdym coś innego. Dźwięki nakładają się na siebie tworząc niepowtarzalny mix (zobacz film) tam można to wszystko usłyszeć i zobaczyć. Tłumy ludzi z całego świata spacerują wieczorami po Khao San. Na każdym kroku można zjeść pyszne tajskie jedzenie przyrządzane na miejscu. Ta ulica jest naprawdę magiczna i niepowtarzalna 🙂 . Myślę że będąc w tym miejscu każdy może dostać to na co ma ochotę !!! To było miejsce gdzie czułem się doskonale. Oderwany czyli Mariusz Stachowiak nasz organizator, podróżnik i przewodnik mówił przed wyjazdem … ” Bangkok to miasto… które wciąga ” Miał jak zwykle rację 🙂 .

Tajlandia - Bangkok - Nowoczesny-1

Jeżeli chodzi o nowoczesną część Bangkoku to niewiele czasu spędziliśmy w niej.  Otoczenie wygląda inaczej i poniekąd przypomina współczesne europejskie miasta gdzie stoi całe mnóstwo wysokich szklanych i stalowych budynków.  Teren wydaje się być zagospodarowany i komponuje się ze swoją okolicą. Jedyną wspólną rzeczą jaką zauważyłem dla tych dwóch części Bangkoku to korki na ulicach 🙂 . Wstąpiłem nawet na chwilkę do nowoczesnego centrum handlowego ale nie miałem ochoty na żadne zakupy. W kolejnych postach napiszę trochę o ludziach, świątyniach buddyjskich i przedmieściach Bangkoku oraz China Town.

Zapraszam do mojej galerii zdjęć. Kliknij Bangkok – City of life

Tajlandia - Bangkok - City of life-18.JPGTajlandia - Bangkok - City of life-55.JPGTajlandia - Bangkok - City of life-23.JPGTajlandia - Bangkok - City of life-2.JPGTajlandia - Bangkok - City of life-26.JPGTajlandia - Bangkok - City of life-4.JPG

This entry was posted in Travel and tagged , , , , , , , , .